SCM TI 120 Class Shaper (Spindle Moulder) – 2007
Wood Working
TI 120
SCM Italy
2007 United Arab Emirates
SM2604734
This ad is for only Platinum
Machine Details
Item Details
| Name | SCM TI 120 Class Shaper (Spindle Moulder) – 2007 |
|---|---|
| Item Code | SM2604734 |
| Model No | TI 120 |
| Serial No | AB/187537 |
| Usage | used |
| Industry | Wood Working |
| Manufacturer | SCM |
| Year of Manufacture | 2007 |
| Country of Origin | Italy |
| Posted On | 28-04-2026 |
| Machine Location | United Arab Emirates |
Description
In excellent working condition.
Complex profiling and beveling with extreme accuracy.
Machine is being sold due to the complete closing down of our production facility.
We have a wide range of other professional woodworking machinery available (including saws, boring machines, and dust extractors).
Price is negotiable.
Please contact us to request a formal quote or to schedule a viewing. Serious inquiries only.
Technical Specifications
| Motor Power | 5.0 kW (Approx. 7 HP) |
|---|---|
| Voltage | 400V / 3-Phase |
| Spindle Tilting | -45° to +45° |
| Spindle Speeds | 5 Speeds: 3000 / 4500 / 6000 / 7000 / 10000 RPM |
| Worktable Dimensions | 1200mm x 810mm |
| Useful Spindle Length | 140mm |
| Max Tool Diameter | 250mm (Profiling) / 320mm (Retractable under table) |
| Dust Extraction | 120mm main hood + 2x 80mm base ports |
| WeightApprox | 620 kg |
Catalogs
| Technical Catalog |
No catalog uploaded by the seller |







