SCM S520 Nova Industrial Thickness Planer 2015
Wood Working
S520
SCM Italy
2015 United Arab Emirates
SM2604735
This ad is for only Platinum
Machine Details
Item Details
| Name | SCM S520 Nova Industrial Thickness Planer 2015 |
|---|---|
| Item Code | SM2604735 |
| Model No | S520 |
| Serial No | AB/223621 |
| Usage | used |
| Industry | Wood Working |
| Manufacturer | SCM |
| Year of Manufacture | 2015 |
| Country of Origin | Italy |
| Posted On | 28-04-2026 |
| Machine Location | United Arab Emirates |
Description
Machine is a staple in high-production woodworking.
Technical Specifications
| Working Width | 520 mm (approx. 20.5") |
|---|---|
| Working Height (Min/Max) | 3.5 mm – 300 mm (11.8") |
| Cutterblock Diameter | 120 mm |
| Number of Knives | 4 |
| Motor Power | 7 kW (9.5 HP) |
| Feed Speeds | 4 |
| speeds | 5, 8, 12, 18 m/min |
| Table Dimensions | 530 mm x 900 mm M/ax |
| Stock Removal | 8 mm in a single pass |
| Extraction Outlet | 150 mm |
Catalogs
| Technical Catalog |
No catalog uploaded by the seller |







