Horsemac HM-3200EP Sliding Table Saw | 3200mm | PLC Touchscreen & Electric Tilt/Lift | 2025 Model
Wood Working
HM-3200EP
HORSEMAC China
2025 United Arab Emirates
SM2605773
This ad is for only Gold
and above
Machine Details
Item Details
| Name | Horsemac HM-3200EP Sliding Table Saw | 3200mm | PLC Touchscreen & Electric Tilt/Lift | 2025 Model |
|---|---|
| Item Code | SM2605773 |
| Model No | HM-3200EP |
| Serial No | HM-3200EP |
| Usage | used |
| Industry | Wood Working |
| Manufacturer | HORSEMAC |
| Year of Manufacture | 2025 |
| Country of Origin | China |
| Posted On | 11-05-2026 |
| Machine Location | United Arab Emirates |
Description
Designed for high-precision cutting of large panels, including MDF, plywood, solid wood, and laminated boards.
Features an overhead PLC touchscreen interface for easy operation and digital readouts (DRO) for high-accuracy positioning.
Motorized lifting and tilting of the main saw blade, saving setup time and ensuring repeatable accuracy.
Contact now for viewing and Inspection.
Technical Specifications
| Total Power | 8 kW |
|---|---|
| Working Voltage | 380V / 50Hz / 3 Phase |
| Sliding Table Length | 3200 mm |
| Blade Tilt | 0° – 45° (Motorized/Electric) |
| Blade Height Adjustment | Electric / Motorized |
| Control System | PLC Touchscreen + Digital Display (DRO) |
| External Dimensions | 3400 (L) x 1500 (W) x 1500 (H) mm |
| Net Weight | Approx. 1000 KGS |
| Certification | CE Certified |
Catalogs
| Technical Catalog |
No catalog uploaded by the seller |







