CEHISA Series 400 - Automatic Edge Banding Machine 2007
Wood Working
Cehisa Mod. 405
CEHISA Spain
2007 United Arab Emirates
SM2604728
This ad is for only Platinum
Machine Details
Item Details
| Name | CEHISA Series 400 - Automatic Edge Banding Machine 2007 |
|---|---|
| Item Code | SM2604728 |
| Model No | Cehisa Mod. 405 |
| Serial No | 1425 |
| Usage | used |
| Industry | Wood Working |
| Manufacturer | CEHISA |
| Year of Manufacture | 2007 |
| Country of Origin | Spain |
| Posted On | 28-04-2026 |
| Machine Location | United Arab Emirates |
Description
Manufactured in Spain,
Ideal for small to medium-sized workshops looking to automate their edge-application process.
Machine is being sold due to the complete closing down of our production facility.
We have a wide range of other professional woodworking machinery available (including saws, boring machines, and dust extractors).
Price is negotiable. Please contact us to request a formal quote or to schedule a viewing. Serious inquiries only.
Technical Specifications
| Panel Thickness | 8 mm – 60 mm |
|---|---|
| Power Supply | 415V | 3-Phase | 50Hz |
| Total Power | 7.6 kW |
| Total Amperage | 12.4 A |
| Edging Thickness | 0.4 mm – 3 mm (up to 5 mm for solid wood strips) |
| Feed Speed | 8–10 m/min |
| Operating Pressure | 6–7 bar |
| Machine Length | 3.5 Meters |
Catalogs
| Technical Catalog |
No catalog uploaded by the seller |







