2016 Steton P70-C Hydraulic Hot Press
Wood Working
P70-C
Steton Italy
2016 United Arab Emirates
SM2604730
This ad is for only Platinum
Machine Details
Item Details
| Name | 2016 Steton P70-C Hydraulic Hot Press |
|---|---|
| Item Code | SM2604730 |
| Model No | P70-C |
| Serial No | -- |
| Usage | used |
| Industry | Wood Working |
| Manufacturer | Steton |
| Year of Manufacture | 2016 |
| Country of Origin | Italy |
| Posted On | 28-04-2026 |
| Machine Location | United Arab Emirates |
Description
Manufactured in Italy.
Designed for high-quality veneering, laminating, and bonding of hollow panels, chipboard, and MDF.
Machine is being sold due to the complete closing down of our production facility.
We have a wide range of other professional woodworking machinery available (including saws, boring machines, and dust extractors).
Price is negotiable.
Please contact us to request a formal quote or to schedule a viewing. Serious inquiries only.
Technical Specifications
| Total Power | 20.7 kW (33 Amps) |
|---|---|
| Voltage | 400V / 50Hz / 3-Phase |
| Number of Cylinders | 6 Hydraulic Pistons |
| Cylinder Diameter | 70 mm |
Catalogs
| Technical Catalog |
No catalog uploaded by the seller |







