Brand new
HORSEMAC Precision Sliding Table Saw (3200mm) – 2026 Model
Wood Working
HM-3200-DE
HORSEMAC China
2026 United Arab Emirates
SM2605778
This ad is for only Gold
and above
Machine Details
Item Details
| Name | HORSEMAC Precision Sliding Table Saw (3200mm) – 2026 Model |
|---|---|
| Item Code | SM2605778 |
| Model No | HM-3200-DE |
| Serial No | HM-3200-DE |
| Usage | new |
| Industry | Wood Working |
| Manufacturer | HORSEMAC |
| Year of Manufacture | 2026 |
| Country of Origin | China |
| Posted On | 12-05-2026 |
| Machine Location | United Arab Emirates |
Description
Heavy-duty precision panel saw designed for professional woodworking.
This machine is engineered for clean, chip-free cutting of large sheets, including laminated boards, MDF, solid wood, and plastics.
It features a dual-blade system (main blade + scoring blade) to ensure perfect edges on both sides of the material.
The 3200mm sliding table provides a massive working stroke, while the integrated PLC-style control panel allows for easy operation of motor starts and emergency stops.
BRAND NEW MACHINE
Contact now for viewing and inspection
Technical Specifications
| Sliding Table Length | 3200 mm |
|---|---|
| Total Power | 6.6 kW (5.5 kW Main + 1.1 kW Scoring) |
| Working Voltage | 380V / 50Hz (3-Phase) |
| Tilting Range | 0° – 45° |
| Main Saw Speed | 4000 / 6000 RPM |
| Scoring Saw Speed | 8000 RPM |
| Max Cutting Height | ~80 mm (at 90°) / ~55 mm (at 45°) |
| Net Weight (N.W.) | 650 kg |
| Dimensions (L×W×H) | 3200 mm x 3300 mm x 950 mm |
Catalogs
| Technical Catalog |
No catalog uploaded by the seller |







