Brand new
HorseMac Industrial Multi-Blade Rip Saw
Wood Working
HM - 300
HORSEMAC China
2025 United Arab Emirates
SM2605780
This ad is for only Gold
and above
Machine Details
Item Details
| Name | HorseMac Industrial Multi-Blade Rip Saw |
|---|---|
| Item Code | SM2605780 |
| Model No | HM - 300 |
| Serial No | M623M202 |
| Usage | new |
| Industry | Wood Working |
| Manufacturer | HORSEMAC |
| Year of Manufacture | 2025 |
| Country of Origin | China |
| Posted On | 12-05-2026 |
| Machine Location | United Arab Emirates |
Description
This heavy-duty industrial machine is engineered for high-efficiency timber processing, furniture manufacturing, and wood plank cutting.
Includes an integrated dust collection system (dual ports), a pneumatic pressure roller feeding system.
Easy-to-use control interface with safety indicators and digital height/speed adjustments.
BRAND NEW MACHINE.
Contact now for viewing and inspection.
Technical Specifications
| Total Power | 38.87 kW |
|---|---|
| Working Voltage | 380V / 50Hz / 3-Phase |
| Effective Cutting Width | 300 mm |
| Net Weight (N.W.) | 2200 kg |
| External Dimensions | 1898 (L) x 1625 (W) x 1458 (H) mm |
| Dust Collection | Dual top-mounted exhaust ports |
| Feeding System | Variable speed with pneumatic pressure rollers |
Catalogs
| Technical Catalog |
No catalog uploaded by the seller |







