HORSEMAC High-Speed Automatic Edge Banding Machine (2025 Model)
Wood Working
HM-68C
China China
2025 United Arab Emirates
SM2605777
This ad is for only Gold
and above
Machine Details
Item Details
| Name | HORSEMAC High-Speed Automatic Edge Banding Machine (2025 Model) |
|---|---|
| Item Code | SM2605777 |
| Model No | HM-68C |
| Serial No | HM-68C |
| Usage | used |
| Industry | Wood Working |
| Manufacturer | China |
| Year of Manufacture | 2025 |
| Country of Origin | China |
| Posted On | 11-05-2026 |
| Machine Location | United Arab Emirates |
Description
high-precision automatic edge banding machine.
This unit is in pristine condition and designed for professional cabinetry and furniture manufacturing.
This machine streamlines the finishing process by automatically applying edge tape to wooden panels with high accuracy.
Featuring a Delta Touchscreen Control System, it offers an intuitive interface for managing multi-stage operations, including gluing, end-trimming, fine-trimming, and buffing.
Heavy-Duty Chassis: 1500kg net weight for vibration-free operation.
Contact now for viewing and inspection.
Technical Specifications
| Minimum Panel Size | 300 (L) x 60 (W) mm |
|---|---|
| Feeding Speed | 15 m/min |
| Edge Banding Thickness | 0.3 – 3 mm |
| Edge Band Width | 14 – 65 mm |
| Min/Max Panel Length | greater than or equal to 150 mm |
| Min/Max Panel Width$\ge$ 60 mm | greater than or equal to 60 mm |
| Air Consumption / Pressure | 0.6 Mpa |
| Total Power | 9 kW |
| Operating Voltage | 380V / 50Hz / 3PH |
| Overall Dimensions | 5400 x 750 x 1280 mm |
| Net Weight | 1500 kg |
Catalogs
| Technical Catalog |
No catalog uploaded by the seller |







