Brand new
Horsemac Automatic Edge Banding Machine (2025 Model) – Like New
Wood Working
HM-65-STD
HORSEMAC China
2025 United Arab Emirates
SM2605783
This ad is for only Gold
and above
Machine Details
Item Details
| Name | Horsemac Automatic Edge Banding Machine (2025 Model) – Like New |
|---|---|
| Item Code | SM2605783 |
| Model No | HM-65-STD |
| Serial No | HM-65-STD |
| Usage | new |
| Industry | Wood Working |
| Manufacturer | HORSEMAC |
| Year of Manufacture | 2025 |
| Country of Origin | China |
| Posted On | 12-05-2026 |
| Machine Location | United Arab Emirates |
Description
Designed for professional woodworking shops looking for high-efficiency panel processing.
Equipped with a user-friendly Delta Touch Screen PLC.
This machine automates the entire edge-sealing process—from gluing and end-cutting to fine trimming and buffing.
It features a robust conveyor system and high-frequency motors to ensure a factory-perfect finish on MDF, plywood, and particle boards.
BRAND NEW MACHINE
Contact now for viewing and inspection.
Technical Specifications
| Total Power | 7.5 kW |
|---|---|
| Voltage | 380V / 50Hz / 3-Phase |
| Feed Speed | 16 m/min |
| Edge Thickness | 0.4 – 3.0 mm |
| Panel Thickness | 10 – 60 mm |
| Minimum Panel Length | ≥ 120 mm |
| Working Air Pressure | 0.6 MPa |
| Net Weight (N.W.) | 1100 kg |
| Machine Dimensions | 3800 (L) x 750 (W) x 1280 (H) mm |
Catalogs
| Technical Catalog |
No catalog uploaded by the seller |







