OMECA Hydraulic 3-Roll Plate Bending Machine
Metal processing
HSI/L
-- Italy
1995 United Arab Emirates
SM2604690
This ad is for only Silver
and above
Machine Details
Item Details
| Name | OMECA Hydraulic 3-Roll Plate Bending Machine |
|---|---|
| Item Code | SM2604690 |
| Model No | HSI/L |
| Serial No | 09393 |
| Usage | used |
| Industry | Metal processing |
| Manufacturer | -- |
| Year of Manufacture | 1995 |
| Country of Origin | Italy |
| Posted On | 03-04-2026 |
| Machine Location | United Arab Emirates |
Description
Manufactured in Seregno, Italy.
Providing the power and precision needed for manufacturing tanks, pressure vessels, and large-scale structural cylinders.
Selling as this machine have no use to current operation.
Contact now for pricing and inspection details.
Technical Specifications
| Rolling Capacity (Length) | 3050 mm |
|---|---|
| Rolling Capacity (Thickness) | 30 mm |
| Machine Type | Hydraulic 3-Roll Initial Pinch / Pyramid |
| Main Motor Power | 45 kW (60 HP) |
Catalogs
| Technical Catalog |
No catalog uploaded by the seller |







