1500 kW High Voltage Diesel Generating Set (Chinese)
Energy
SF-Y1650
China China
2025 United Arab Emirates
SM2604684
This ad is for only Gold
and above
Machine Details
Item Details
| Name | 1500 kW High Voltage Diesel Generating Set (Chinese) |
|---|---|
| Item Code | SM2604684 |
| Model No | SF-Y1650 |
| Serial No | 2504002 |
| Usage | used |
| Industry | Energy |
| Manufacturer | China |
| Year of Manufacture | 2025 |
| Country of Origin | China |
| Posted On | 03-04-2026 |
| Machine Location | United Arab Emirates |
Description
This unit is a 2025 manufacture, designed for heavy-duty prime power or standby applications.
The unit is currently wrapped and protected.
The machine need it's copper coil replaced from inside. burnt them due to short circuit.
Contact now for pricing and inspection.
Technical Specifications
| Prime Power Output | 1500 kW / 1875 kVA |
|---|---|
| Rated Frequency | 50 Hz @ 1500 RPM |
| Rated Voltage | 11,000 V (High Voltage / 3-Phase) |
| Standby Power Output | 1650 kW / 2062.5 kVA |
| Power Factor | 0.80 (Lagging) |
| Rated Current | 98.4 A |
Catalogs
| Technical Catalog |
No catalog uploaded by the seller |


