Industrial CNC Router & Engraving Machine - 5.5kW Spindle - Centroid Acorn
USD 12,250.00
Metal working
X5
China China
2025 United Arab Emirates
SM2605770
This ad is for only Gold
and above
Machine Details
Item Details
| Name | Industrial CNC Router & Engraving Machine - 5.5kW Spindle - Centroid Acorn |
|---|---|
| Item Code | SM2605770 |
| Model No | X5 |
| Serial No | Z250180101167 |
| Usage | used |
| Industry | Metal working |
| Manufacturer | China |
| Year of Manufacture | 2025 |
| Country of Origin | China |
| Posted On | 11-05-2026 |
| Machine Location | United Arab Emirates |
Description
Cutting machine suitable for wood, acrylic, plastics, and non-ferrous metals.
This unit has been lightly used and significantly upgraded for better reliability and ease of use.
Paid more for software to function the machine through in system.
Installed only before 6 months. Almost Brand new
Selling due to moving to a new facility.
Contact now for viewing and inspection.
Technical Specifications
| Dust Collection | Included Brush Boot & Flexible Hosing |
|---|---|
| Table Dimensions | 3020 x 2170 x 1885 mm (L x W x H) |
| Spindle Motor | 5.5 kW |
| Spindle CoolingWater | Cooled (Includes CW-3000 Chiller) |
| Control Software | Centroid Acorn (PC-Based) |
| Secondary Controller | NK105 DSP Handheld Pendant |
| Frequency Converter | 5.5 kW |
| Rated Voltage | 220V/ 50-60 Hz |
| Machine Weight | 1000 kg |
Catalogs
| Technical Catalog |
No catalog uploaded by the seller |







